30 kwietnia nasi druhowie wraz ze strażakami z Oleszyc i Horyńca- Zdroju uczestniczyli w szkoleniu w Ośrodku Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Nisku.

Strażacy w aparatach tlenowych byli poddawani dużemu wysiłkowi fizycznemu:

• bieg w pełnym umundurowaniu+ aparat tlenowy (proporcjonalnie do wieku),
  • jazda na rowerze,
  • podciąganie ciężarów (młot)
  • drabina

Po tych ćwiczeniach strażacy w aparatach ODO musieli pokonać specjalnie przygotowaną ścieżkę w komorze dymowej.

Jej celem jest przygotowanie oraz sprawdzenie strażaków OSP i PSP w zakresie prowadzenia działań ratowniczych przy występowaniu dużych obciążeń psychofizycznych (zadymienie, ograniczona przestrzeń,zaciemnienie, wysoka temperatura,brak widoczności,silny hałas) w sprzęcie ochrony dróg oddechowych.

Podczas przechodzenia przez ścieżkę strażak musiał:

1. przejść przez zbiornik,
  2. pokonać różnicę poziomów,
  3. otwierać przegrody pionowe,
  4. przechodzić przez otwory,
  5. przejść przez odcinek rury,
  6. poruszać się w pomieszczeniach o różnych wysokościach.

Podczas próby całe pomieszczenie było zadymione, były emitowane specjalne dźwięki i specjalne efekty świetlne. Wszystkie ćwiczenia były nadzorowane przez strażaków z KP PSP w Nisku.