W piątek 07.04.2017 r. w  siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”.

Celem turnieju jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i wiedzy na temat taktyki gaśniczej.

W turnieju wzięli udział zwycięzcy eliminacji gminnych. Zmagania odbywały się w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne.

Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwało jury powołane przez Komendanta Powiatowego PSP w Lubaczowie w składzie:

1. mł. bryg. Janusz Jabłoński – Przewodniczący,
  2. kpt. Michał Lautenszleger – Sekretarz
  3. kpt. Dariusz Wałczyk – Członek

Podczas eliminacji powiatowych uczestnicy rozwiązywali test pisemny składający się z 30 pytań, po czym najlepsze trójki z każdej kategorii wiekowej przeszły do finału turnieju odpowiadając na pytania ustne.

W końcowej klasyfikacji konkursu najlepsi okazali się:

Szkoły podstawowe:
I miejsce – Dawid Antosz – SP w Krowicy Samej
II miejsce – Anna Szawłoga – SP w Horyńcu Zdroju
III miejsce – Hubert Szymeczko – SP w Horyńcu Zdroju

Gimnazja:
I miejsce – Wojciech Świstowicz – ZSP Młodów
II miejsce – Anna Nepelska – PG w Horyńcu Zdroju
III miejsce – Wiktor Czereczon – PG w Oleszycach

Szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce – Jakub Chomyszyn – ZS Lubaczów
II miejsce – Alicja Tomaszczuk – LO Lubaczów
III miejsce – Jakub Tomaszewski – LO Lubaczów

Zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych będą reprezentować powiat lubaczowski na eliminacjach wojewódzkich, które zostaną przeprowadzone w miesiącu maju.

Nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostę Lubaczowskiego i pamiątkowe dyplomy zostały wręczone przez Zastępcę Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie mł. bryg. Janusza Jabłońskiego  oraz Wicestarostę Lubaczowskiego Pana Wiesława Huka.

Tekst: st. kpt. Dariusz Wałczyk

Zdjęcia : Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie

Film : Telewizja Lubaczów (Przemysław Furgała)