Równać szanse 2016- film na zakończenie projektu

OSP Krowica Hołodowska jako jedyna jednostka strażacka na Podkarpaciu oraz jedna z trzech jednostek OSP w całej Polsce otrzymała grant w konkursie „Równać Szanse 2016”. Strażacy z Krowicy Hołodowskiej znaleźli się wśród wielu innych organizacji pozarządowych, które otrzymały grant w wysokości 8 500 zł z Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

 W ramach projektu członkowie MDP uczestniczyli w szkoleniu z dziennikarstwa i technik realizatorskich. Młodzi strażacy nauczyli się jak w sposób atrakcyjny dla widzów przekazywać swoje poglądy i opinie; co powinno cechować dobry reportaż oraz jakich błędów powinni się ustrzegać młodzi dziennikarze.

Następnie Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza odwiedziła polsko-ukraińskie przejście graniczne Budomierz-Hruszów. Członkowie MDP dowiedzieli się „od kuchni” jak funkcjonuje przejście graniczne w Budomierzu, a także odwiedzili zazwyczaj zamkniętą dla podróżujących, część przejścia. 

Uczestnicy projektu przygotowali film o swoich pasjach, w tym m.in. o sporcie, gotowaniu oraz o pracy służb mundurowych. Głównym wątkiem filmu nakręconego przez młodzież była ich wspólna pasja, czyli zamiłowanie do straży pożarnej i przynależność do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.  Młodzi strażacy ukazali zarys historii jednostki OSP, przeprowadzili wywiady z najstarszymi członkami oraz pokazali odrestaurowany sprzęt pożarniczy. Zgłębili także swoją wiedzę dotyczącą pożarnictwa w Polsce w ramach wizyty studyjnej w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach oraz w siedzibie Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej w Porcie Lotniczym Kraków-Balice. W czasie zwiedzania młodzi strażacy zapoznali się z unikatową kolekcją motopomp polskich i zagranicznych, mundurów bojowych i galowych, hełmów, sztandarów i samochodów pożarniczych, prezentujących rozwój techniki pożarniczej na przestrzeni XX i XXI wieku. W ramach ekspozycji czasowej młodzież obejrzała wystawę fotograficzną poświęconą współpracy służ w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Zwiedzanie zakończył pokaz symulacji pożaru, który młodzież mogła ugasić za pomocą wiekowej sikawki ręcznej.

Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Partnerami projektu była: Gmina Lubaczów, Placówka Straży Granicznej w Lubaczowie, Ludowy Klub Sportowy „Graniczni” oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Krowicy Hołodowskiej.

A oto efekt końcowy projektu, zapraszamy do oglądania: 

Może Ci się spodobać:

Komentowanie wyłączone.