W ubiegłą niedzielę, tj. 17 lipca na lądowisku w Sanoku odbyło się szkolenie dla strażaków z OSP powiatu lubaczowskiego włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Naszą jednostkę reprezentowało 4 druhów.

Szkolenie odbyło się w dwóch etapach:

• pierwszym była część teoretyczna, którą w KP PSP w Lubaczowie prowadził mł. asp. Piotr Hanus,
  • drugim etapem była praktyka na lądowisku Sanok-Baza.

Celem szkolenia było zapoznanie się z procedurami związanymi z obsługą, budową i wyposażeniem śmigłowca ratowniczego Eurocopter EC-135. Strażacy dowiedzieli się jak wygląda postępowanie podczas przyjmowania śmigłowców ratowniczych, prowadzenia korespondencji radiowej oraz ewakuacji załogi. Dodatkowo uczestnicy szkolenia mogli dowiedzieć się jak należy zabezpieczyć lądowisko w dzień oraz podczas lądowania nocą, uzyskać dostęp do noszy, a także jak naprowadzić śmigłowiec na ziemię. Strażacy poznali również charakterystykę pracy ratowników medycznych z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Podczas podróży do Sanoka strażacy byli niespodziewanie świadkami kolizji drogowej i udzielili poszkodowanym niezbędnej pomocy.