Piękna pogoda towarzyszyła wczorajszym obchodom Dnia Strażaka w Gminie Lubaczów. W tym roku miejscowość Szczutków gościła u siebie wszystkie delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy oraz zaproszonych na uroczystości gości.

Wydarzenie tradycyjnie rozpoczęła msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Sławomira Szewczaka – kapelana straży pożarnych przy udziale ks. Tomasza Putkowskiego wikariusza parafii Łukawiec. „Modlimy się dziś w intencji naszych Druhów, aby było tyle samo powrotów co wyjazdów do akcji”- mówił ksiądz kapelan.

Po Eucharystii nastąpił uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych i kompanii honorowej na plac przy Świetlicy Wiejskiej w Szczutkowie, gdzie miała miejsce druga część obchodów. Na zaproszenie Wójta Gminy Lubaczów, Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego oraz Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczutkowie na uroczystości przybyli m.in.: Pani Poseł  na Sejm RP Teresa Pamuła, Pan Starosta Powiatu Lubaczowskiego – Zenon Swatek wraz z Przewodniczącą Rady Powiatu – Martą Tabaczek, w zastępstwie Komendanta Powiatowego PSP w Lubaczowie –  kpt. Marek Chomyszyn, w zastępstwie Komendanta Powiatowego Policji w Lubaczowie – mł. insp. Janusz Mokrzycki, w zastępstwie Komendanta PSG – major SG Piotr Ciećkiewicz, Pan Robert Banaś – Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubaczów, Dh Tomasz Lorenc – członek Głównej Komisji Rewizyjnej ZOSP RP w Warszawie.

Po złożeniu raportu przez dowódcę pododdziału, podniesieniu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiło wręczenie odznaczeń oraz wyróżnień strażackich dla zasłużonych członków OSP z Gminy Lubaczów:

– Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: dh Tomasz Leja,
– Srebnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: dh Mariusz Chomyszyn, dh Grzegorz Dobrowolski, dh Jarosław Fedor.
– Listem Pochwalnym Wójta Gminy Lubaczów za aktywną działalność strażacką w 2021 r. wyróżnieni zostali: dh Krzysztof Szaj, dh Witold Pilip, dh Agata Śmigielska, dh Andrzej Śmigielski, dh Maciej Machczyński, dh Waldemar Rębisz, dh Wojciech Cozac, dh Maciej Cyburt.

Głos podczas uroczystości zabrali Poseł na Sejm RP- Teresa Pamuła, Starosta Powiatu Lubaczowskiego – Zenon Swatek, członek Głównej Komisji rewizyjnej ZOSP RP w Warszawie- Dh Tomasz Lorenc oraz Wójt Gminy Lubaczów- Wiesław Kapel, który dziękował zebranym Strażakom-Ochotnikom za ich ofiarną służbę, za wzorową postawę wobec wyzwań pandemii a teraz kryzysu uchodźczego związanego z wojną na Ukrainie. Przy tej okazji podziękował przybyłym przedstawicielom służb mundurowych, z którymi bardzo dobra współpraca pozwoliła na szybkie i efektywne niesienie pomocy humanitarnej uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy. Święto Strażaka, jest taką uroczystością, na której podsumowuje się dotychczasową pracę i mówi o dalszych działaniach. Wójt Gminy Lubaczów wyraził nadzieję, że gminne Ochotnicze Straże Pożarne w dalszym ciągu będą się rozwijać, czemu służyć ma kampania promocyjno-informacyjna w szkołach- „Po pierwsze chciałbym, by informacja o działalności Ochotniczych Straży Pożarnych była stale obecna w każdej ze szkół Gminy Lubaczów, poprzez  zorganizowanie  kącików strażackich i  gazetek.”- mówił.  Z dumą wymienił także laureatów Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej z gminy Lubaczów na szczeblu powiatowym:

W I grupie wiekowej do rozgrywek wojewódzkich dostał się: Adam Deneka – z Zespołu Szkolno-Przedszkolny w Baszni Dolnej

W II grupie wiekowej do rozgrywek wojewódzkich dostała się: Nikola Huk – z Zespołu Szkolno-Przedszkolny w Lisich Jamach.

Na placu przy Świetlicy Wiejskiej goście mogli zobaczyć cały tabor lekkich samochodów strażackich gminy Lubaczów, dwa samochody średnie a tuż za drogą prezentowała się nowo wyremontowana remiza strażacka.

Na tegorocznym Gminnym Święcie Strażaka bardzo dobrze bawili się także najmłodsi mieszkańcy gminy. Dzięki atrakcjom zapewnionym przez Gminny Ośrodek Kultury, Gminną Bibliotekę Publiczną oraz samych strażaków, dzieci z pewnością nie mogły narzekać na nudę. Nieco starsi z chęcią kosztowali przygotowanej grochówki i kiełbasek z grilla.

Dziękujemy Wam, drodzy Strażacy za Waszą służbę, za niesienie pomocy wszystkim potrzebującym i poczucie odpowiedzialności. Jesteście ważnymi  filarami naszych społeczności. Niech Święty Florian Was chroni i wspiera.

źródło: Gmina Lubaczów