manewry_zima_ksrg_2017_14W dniu 13 grudnia 2017 r. na zbiorniku wodnym w Lubaczowie przy ul. Partyzantów zorganizowano ćwiczenia dla sił i środków krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego związane z zagrożeniami występującymi w okresie zimowym.

Temat ćwiczeń:

„Ewakuacja osób z terenu odciętego przy użyciu sprzętu pływającego oraz likwidacja rozlewisk”

Cel ćwiczeń:

1. Doskonalenie działań ratowniczych sił ksrg w warunkach zimowych.
  2. Sprawdzenie skuteczności alarmowania jednostek OSP włączonych  do KSRG.
  3. Rozpoznanie operacyjne terenu, na którym odbywają się ćwiczenia.
  4. Sprawdzenie oraz weryfikacja procedur ratowniczych zawartych w „Planie ratowniczym powiatu”
  5. Sprawdzenie predyspozycji i doskonalenie umiejętności dowódczych i wykonawczych.
  6. Doskonalenie umiejętności i podniesienie poziomu wyszkolenia strażaków PSP i OSP w zakresie ratownictwa wodnego.
  7. Sprawdzenie stanu technicznego sprzętu  użytkowanego przez jednostki PSP i OSP (sprzęt pływający i pompy do wody zanieczyszczonej)
  8. Organizacja i sprawdzenie funkcjonowania systemów łączności.

Założenie do ćwiczeń

Do dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lubaczowie wpływa zgłoszenie, że w wyniku gwałtownego przyboru wody na terenie zbiornika „Młyn” zostaje uwięzionych dwóch  wędkarzy. Droga ucieczki metalową kładką zostaje zalana wodą wskutek niedrożności przepustu. Gromadzące się gałęzie, kra lodowa piętrzą wodę stwarzając zagrożenie dla pobliskich zabudowań.

Zadania do realizacji:

• rozpoznawanie sytuacji, zagrożeń oraz ocena  i prognozowanie ich rozwoju,
  • organizacja działań związanych z ewakuacją ludzi z terenów odciętych za pomocą sprzętu pływającego (przygotowanie łodzi do pracy, dobór miejsca i sposób wodowania, zastosowanie środków ochrony indywidualnej),
  • przestrzeganie zasad BHP,
  • zabezpieczenie terenu działania,
  • zorganizowanie punktu przyjęcia sił i środków
  • likwidacja rozlewiska z wykorzystaniem pomp szlamowych,
  • przygotowanie łączności radiowej na potrzeby akcji ratowniczej.
  • koordynacja i wspomaganie działań oraz chronologiczny opis ich przebiegu przez dyżurnego SK z wykorzystaniem SWD

W ćwiczeniach wzięły udział:

JRG Lubaczów ( zastęp GBA 2,5/36, SLRtBA, łódź śrubowa, SLOp, SLKw),

OSP Basznia Dolna (SLRt Ford + pompa do wody zanieczyszczonej),

OSP Krowica Hołodowska (zastęp GBA 2,5/25 + pompa do wody zanieczyszczonej),

OSP Oleszyce (zastęp GBA 2,5/24 + pompa do wody zanieczyszczonej + pompa pływająca)

Komenda Powiatowa Policji w Lubaczowie (1 radiowóz – 2 funkcjonariuszy)

FOTO i tekst: KP PSP Lubaczów