Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Krowicy Hołodowskiej zakończyła udział w projekcie „Moja pasja moja szansą – czyli jak przez własne zainteresowania i pasje rozwijać siebie oraz lokalną społeczność”, realizowanego w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego „Równać Szanse”.

W ramach projektu członkowie MDP uczestniczyli w szkoleniu z dziennikarstwa i technik realizatorskich. Szkolenie odbyło się w sali GOK w Krowicy Samej, a poprowadził je dr Paweł Kuca – Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego, który pracował m.in. w takich gazetach jak „Nowiny” czy też „Newsweek Polska”. W czasie szkolenia młodzi strażacy nauczyli się jak w sposób atrakcyjny dla widzów przekazywać swoje poglądy i opinie; co powinno cechować dobry reportaż oraz jakich błędów powinni się ustrzegać młodzi dziennikarze.

Następnie Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza odwiedziła polsko-ukraińskie przejście graniczne Budomierz-Hruszów. Członkowie MDP dowiedzieli się „od kuchni” jak funkcjonuje przejście graniczne w Budomierzu, a także odwiedzili zazwyczaj zamkniętą dla podróżujących, część przejścia. Uczestnicy wyjazdu poznali pracę funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz mieli okazję sprawdzić, w jaki sposób chroniona jest polska granica, a także zapoznać się z wyposażeniem i sprzętem używanym przez pograniczników.projekt_rownac_szanse2017_17_01

Wiedza młodych strażaków została pogłębiona podczas kolejnych warsztatów – tym razem z pracownikami lokalnej telewizji. Tak przygotowana młodzież przystąpiła do kręcenia filmu o swoich zainteresowaniach.

Uczestnicy projektu przygotowali film o swoich pasjach, w tym m.in. o sporcie, gotowaniu oraz o pracy służb mundurowych. Głównym wątkiem filmu nakręconego przez młodzież była ich wspólna pasja, czyli zamiłowanie do straży pożarnej i przynależność do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.  Młodzi strażacy ukazali zarys historii jednostki OSP, przeprowadzili wywiady z najstarszymi członkami oraz pokazali odrestaurowany sprzęt pożarniczy. Zgłębili także swoją wiedzę dotyczącą pożarnictwa w Polsce w ramach wizyty studyjnej w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach oraz w siedzibie Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej w Porcie Lotniczym Kraków-Balice. W czasie zwiedzania młodzi strażacy zapoznali się z unikatową kolekcją motopomp polskich i zagranicznych, mundurów bojowych i galowych, hełmów, sztandarów i samochodów pożarniczych, prezentujących rozwój techniki pożarniczej na przestrzeni XX i XXI wieku. W ramach ekspozycji czasowej młodzież obejrzała wystawę fotograficzną poświęconą współpracy służ w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Zwiedzanie zakończył pokaz symulacji pożaru, który młodzież mogła ugasić za pomocą wiekowej sikawki ręcznej.

Zwieńczeniem projektu był pokaz filmu. Strażacy-aktorzy zaprosili do jego obejrzenia lokalną społeczność, władze samorządowe, partnerów projektu oraz przedstawicieli braci strażackiej z okolicy. Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Partnerami projektu była: Gmina Lubaczów, Placówka Straży Granicznej w Lubaczowie, Ludowy Klub Sportowy „Graniczni” oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Krowicy Hołodowskiej.

Młodzi strażacy z OSP w Krowicy Hołodowskiej nie spoczęli jednak na laurach. Pod nadzorem druha Przemysława Furgały nakręcili film promujący bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców wsi w czasie wakacji i wzięli udział w konkursie pn. „Bezpieczna zabawa i praca na wsi podczas wakacji” organizowanym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Film młodych strażaków został doceniony przez Komisję Konkursową i tym samym jednostka OSP z Krowicy Hołodowskiej znalazła się wśród laureatów konkursu. W nagrodę otrzymali torbę ratunkową pierwszej pomocy wraz z niezbędnym wyposażeniem.

Zapowiedź filmu nakręconego przez młodych strażaków można obejrzeć w materiale filmowym przygotowanym przez „Aktualności” TVP Rzeszów: