„Nasza Niepodległa” obchody 100- lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Krowicy Samej

W listopadowe popołudnie 12 listopada 2018r. w kościele parafialnym w Krowicy Samej odbyły się uroczyste obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości połączone  z 8 rocznicą poświęcenia pomnika poległych i pomordowanych.

   Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz gminy na czele z Panem Wiesławem Kaplem – Wójtem Gminy Lubaczów, Panem Romanem Cozac  –  Przewodniczącym Rady Gminy Lubaczów, radni Gminy Lubaczów,  Koło Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i  Byłych Więźniów Politycznych w Horyńcu – Zdroju,  Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej w Lubaczowie,  poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej w Krowicy Samej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Krowicy Hołodowskiej, zuchy i harcerze 9 Drużyny Harcerskiej im.  Straży Granicznej działającej przy Szkole Podstawowej w Krowicy Samej.

    Na początku uroczystości uczniowie Szkoły Podstawowej im. Poety ks. Jana Twardowskiego w Krowicy Samej przedstawili poruszający montaż słowno – muzyczny „Nasza Niepodległa”   przedstawiający polskie drogi do niepodległości. Następnie została odprawiona Msza św. koncelebrowana przez ks. Stanisława Gorczyńskiego, ks. Pawła Kruka, ks. Mateusza Maksim w intencji Ojczyzny oraz poległych i pomordowanych mieszkańców wsi  Budomierz, Krowica Hołodowska, Krowica Lasowa, Krowica Sama, upamiętnionych na pomniku.

   Po zakończonej mszy świętej uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik poległych i pomordowanych. Następnie głos zabrał Pan Wiesław Kapel, Wójt Gminy Lubaczów, który podkreślił rangę tej uroczystości oraz podziękował wszystkim za udział i kultywowanie tradycji patriotycznych.

   W atmosferze ciszy i zadumy, w scenerii wieczoru oświetlonego blaskiem zapalonych pochodni nastąpiło złożenie wieńców, kwiatów oraz zapalonych zniczy pod pomnikiem poległych i pomordowanych przez przedstawicieli: harcerzy, Rady Pedagogicznej  SP w Krowicy Samej, Urzędu Gminy Lubaczów, Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, Związków Kombatanckich, rodzin osób upamiętnionych na pomniku, samorządów wsi i społeczności lokalnej.

Fot: Roman Zegarlicki 

Może Ci się spodobać:

Komentowanie wyłączone.