OTWP eliminacje powiatowe 2018_1423 marca w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie w Finale Powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” zmierzyli się uczniowie z całego powiatu lubaczowskiego. W turnieju wzięli udział zwycięzcy eliminacji gminnych.

Celem turnieju jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i  wiedzy na temat techniki pożarniczej.  Zmagania odbywały się w trzech grupach wiekowych. Jak się okazuje, większość uczestników konkursu to członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych,a niektórzy którzy w konkursie startują od kilku lat.

Podczas eliminacji powiatowych uczestnicy rozwiązywali test pisemny, a ci, którym poszło najlepiej,  przeszli do etapu ustnego konkursu. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwało jury w składzie:  st. kpt. Michał Lautenszleger, mł. asp. Krzysztof Jabłoński i st. kpt. Marek Kopciuch.

W I grupie wiekowej (szkoły podstawowe klasy I-VI ) zwyciężył Dawid Antosz. Drugie miejsce zajęła Paulina Purcha, a trzecie Klara Kornaga.

II grupie (szkoły podstawowe klasy VII-VIII oraz klasy gimnazjalne  II i III ) najlepsza okazała się Wiktoria Jajeśnica. Tuż za nią uplasowała się Julia Czarny, a jako kolejna- Anna Szawłoga.

W III grupie (szkoły ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne) zwyciężył Rafał Stankiewicz. Drugi na podium był Wojciech Świstowicz, a trzecia Alicja Tomaszczuk.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach będą reprezentowali powiat lubaczowski w finale wojewódzkim konkursu w maju.

Trójka najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych w nagrodę otrzymała m.in. sprzęt multimedialny i sportowy oraz dyplomy, a wszyscy pozostali uczestnicy gadżety sportowe oraz dyplomy.

W przerwie między konkurencjami strażacy z PSP w Lubaczowie pokazali uczestnikom turnieju, jak rozwija się pożar wewnątrz budynku i jaki sprzęt ratowniczy mają na wyposażeniu samochody ratowniczo-gaśnicze PSP w Lubaczowie.

Organizatorem eliminacji powiatowych turnieju była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie i Związek Ochotniczych Straży Pożarnych w Lubaczowie. Nagrody ufundował Starosta Lubaczowski.