We wtorek, 1 sierpnia w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w całym kraju zostaną włączone syreny alarmowe.

Syreny zawyją punktualnie o godzinie 17. Nadany zostanie jednominutowy, ciągły sygnał.

Hołd bohaterom Powstania Warszawskiego oddadzą również strażacy. W godzinę ‘W’ przed budynki jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych wyjadą wozy strażackie i włączonymi sygnałami uczczą pamięć powstańców.

Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. W tym czasie zginęło 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Największe straty były wśród ludności cywilnej, wyniosły około 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około pół miliona, wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone przez Niemców.