Gminne Święto Strażaka 2018

gminne_swieto_strazaka_2018_08W niedzielę 20 maja 2018 roku Druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Lubaczów obchodzili Gminne Święto Strażaka. Tradycją stało się, że każdego roku odbywa się ono w różnych miejscowościach gminy. Jednak w tym roku nawiązując do Jubileuszu 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, a także fakt, że parafia konkatedralna wchodzi w skład gminy Lubaczów na miejsce uroczystości wybrano właśnie Lubaczów.

   W 1875 r. we Lwowie powołano Krajowy związek Ochotniczych Straży Pożarnych, również w okresie międzywojennym strażacy nie tylko rejestrowali się we Lwowie, ale również uczestniczyli w uroczystościach religijnych,  dlatego też niedzielna modlitwa przed obrazem Matki Bożej Łaskawej była kontynuacją strażackiej tradycji.

   Uroczystości rozpoczęły się przemarszem pocztów sztandarowych kompanii strażackiej pod dowództwem Druha Artura Puk do lubaczowskiej Konkatedry, gdzie uroczystą Mszę Świętą w intencji strażaków odprawili ks. kanonik Andrzej Stopyra i kapelan straży pożarnych ks. Sławomir Szewczak.      W 1875 r. w Lubaczowie została również ustanowiona Ochotnicza Straż Ogniowa. Nawiązując do przedwojennych defilad i spotkań strażaków, po mszy świętej nastąpiło uformowanie pododdziału i przy akompaniamencie orkiestry dętej, uczestnicy uroczystości przeszli na płytę lubaczowskiego rynku, gdzie rozpoczęła się część oficjalna.

   Po złożeniu uroczystego raportu przez dowódcę pododdziału oraz podniesieniu flagi państwowej na maszt nastąpiło wręczenie odznaczeń i wyróżnień strażackich dla zasłużonych członków OSP z Gminy Lubaczów:

   Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:

 • Druh Józef Strojny z OSP Krowica Lasowa.  
 • Druh Zbigniew Cyrbut z OSP Załuże.

   Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa odznaczony został:

 • Druh Krzysztof Ilnicki z OSP Krowica Lasowa.

   Odznaką Strażak Wzorowy odznaczeni zostali:

 • Druh Wojciech Furgała z OSP Krowica Hołodowska,
 • Druh Piotr Hanus z OSP Lisie Jamy

   Odznaką Za Wysługę Lat odznaczeni zostali:

 • Druh Bronisław Koczan z OSP Basznia Dolna,
 • Druh Edward Nowakowicz z OSP Basznia Dolna. 

   Listem Pochwalnym Wójta Gminy Lubaczów wyróżnieni zostali:

 • Druh Paweł Walczy z OSP Basznia Dolna,
 • Druh Mateusz Mazurkiewicz z OSP Basznia Górna,
 • Druh Henryk Kubiszyn z OSP Krowica Hołodowska,
 • Druh Dawid Mozol z OSP Krowica Lasowa,
 • Druh Łukasz Sęga z OSP Lisie Jamy,
 • Druh Bartłomiej Antosz z OSP Młodów,
 • Druh Tomasz Kurz z OSP Szczutków,
 • Druh Bogdan Maślanka z OSP Załuże.

   Specjalny list z podziękowaniami i upominek  otrzymał Druh Dawid Antosz za zwycięstwo w etapie wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Druh Dawid będzie reprezentował jednostki OSP z  Gminy Lubaczów w etapie ogólnopolskim, który odbędzie się  w dniach 1 – 3 czerwca br. w Świdwinie w województwie zachodniopomorskim.

   List gratulacyjny,  grawerton i upominki rzeczowe otrzymali druhowie z Młodzieżowej Drużyny Pozarniczej w Krowicy Hołodowskiej za realizację programu „Równać Szanse 2016” i nominacje do Ogólnopolskiego Konkursu „Floriany 2018”.

   Upominki rzeczowe trafiły również do druhów z MDP w Młodowie i Baszni Dolnej.

   Następnie głos zabrali zaproszeni goście Sekretarz Komisji Rewizyjnej Związku OSP RP Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie Edward Pokrywka, a później Zastępca Komendanta Wojewodzkiego bryg. Daniel Dryniak, który na ręce Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP w Lubaczowie Druha Krzysztofa Szczybyło złożył list gratulacyjny.

   Na zakończenie obchodów Gminnego Święta Strażaka, Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel złożył wszystkim strażakom serdeczne podziękowania za trud i poświęcenie, jakie wkładają w niesienie pomocy mieszkańcom gminy.

   W imieniu Wójta Gminy Lubaczów składamy serdeczne podziękowania księdzu dziekanowi Andrzejowi Stopyrze, księdzu kapelanowi straży pożarnych Sławomirowi Szewczukowi za wspólna modlitwę w intencji strażaków, przedstawicielom Wojewódzkiej Komendy Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie, Straży Granicznej w Lubaczowie, Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie, Nadleśnictwa Lubaczów, zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Lubaczowie, Druhom seniorom, Młodzieżowym Drużynom Pożarniczym za udział w uroczystościach, pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaczowie i Paniom z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Młodowie  za przygotowanie Gminnego Święta Strażaka.

Gmina Lubaczów

Foto własne:

Foto Gmina Lubaczów:

 

Może Ci się spodobać:

Komentowanie wyłączone.